Zapomeňte ráno na noviny

Žijeme v informační době. Žijeme v době, která nás nutí hledat informace, načerpávat informace, pracovat s nimi, předávat je dále… Doba nás nutí být stále on-line, stále k dispozici, být stále připraveni přijímat nové informace. A vzhledem k tomu, že onu dobu tvoří lidé, tak ti samí lidé té době také podléhají. A jaký to má důsledek? 

Žijeme v informační době. Žijeme v době, která nás nutí hledat informace, načerpávat informace, pracovat s nimi, předávat je dále… Doba nás nutí být stále on-line, stále k dispozici, být stále připraveni přijímat nové informace. A vzhledem k tomu, že onu dobu tvoří lidé, tak ti samí lidé té době také podléhají. A jaký to má důsledek? Že neustále, celý den sledujeme zprávy, informace, prostě noviny. A proto mám pro vás v rámci lepšího nakládání s časem jednu radu – zapomeňte ráno na noviny!

S největší pravděpodobností jste byli ve víru informací po celý předešlý den. Mnoho z vás jistě zhlédlo i večerní zprávy v televizi, pak ještě před usnutím potřebnou dávku informací v mobilním telefonu (samozřejmě chytrém), nebo na tabletu či notebooku jste se připojili na internet (pokud jste vůbec byli odpojeni) a na něm vyhledali zpravodajské servery.

A co si myslíte, že se za těch pár hodin, kdy jste spali, stalo tak důležitého, že to musíte ráno neprodleně kontrolovat? Pokud kontrolujete v elektronické podobě, tak je to škoda elektrické energie protože ty informace máte z večera. A pokud v tištěné podobě, tak je to škoda peněz, protože jsou v nich včerejší informace.

Samozřejmě může leckdo namítnout, že nezohledňuji časová pásma a rozdíly v datech. Ale ani to není tak důležité. Kolik z vás se věnuje zahraničnímu (rozumějte zaoceánskému) byznysu? Tím nemám na mysli to, že výrobky nebo služby dodáváte na Slovensko nebo do Polska. A pokud někdo obchoduje se zeměmi za oceánem nebo naopak se zeměmi hluboko na východ od nás a chce časový posun zohledňovat, tak ať si uvědomí portfolio informací, které z těch zemí přichází. Většinou se vás totiž vůbec netýkají, ani osobně ani byznysově a bohatě tak stačí počkat, až je dostanete v průběhu dne, tedy v momenty, kdy na ně máte skutečně čas a prostor. A pokud by se vás ty informace dotýkaly, tak pokud jsou pro byznys zásadní, věřte, že informace si vás najde velmi spolehlivě sama a vy máte do té doby opět čas věnovat se jiné, produktivnější nebo důležitější, činnosti.

Dosud jsem popisoval situaci, kdy ráno hltáte zprávy takřka z rituálních důvodů. Kdy jsou pro vás nepostradatelnou součástí startu dne, ať už v kanceláři nebo ještě doma u snídaně či kávy. Pokud si vážně nechcete nechat ujít zajímavé informace nebo se prostě jen nechcete připravit o tento zvyk a zároveň máte úctu ke svému času a jeho efektivnímu využívání, pak zapomeňte na večerní blok zpráv a ušetřený čas věnujte efektivnější činnosti nebo sami sobě, případně svým zálibám. Nebo čemukoli jinému, jen ne duplicitní činnosti v podobě sběru informací.

back-jeans-and-newspaper

Ono se sice říká, že nic není staršího než včerejší zprávy, ale vezměte v potaz fakt, že tištěné noviny mají svou uzávěrku předešlý den v podvečer nebo večer a tudíž už v době, kdy ráno vycházejí, jsou už vlastně staré. A elektronické noviny, respektive zpravodajské servery, jedou v noci zhruba na 10 % výkonu, na nočních směnách je minimum redaktorů – protože se toho prostě v noci moc neděje, a tudíž v noci jsou zpravodajské a informační servery plněny typem informací, ke kterým byste pohledem ani neměli dojít natož je číst. V zásadě jde pouze o informace bulvárního nebo jinak poklesle společenského charakteru. A uznejte – to už je vážně ztráta času takové informace ráno číst. Navíc se totiž může stát, že pokud byste se náhodou začetli do některé z těchto zpráv, tak důmyslný systém řazení a třídění informací vám okamžitě nabídne na konci článku takzvaně „související odkazy“, které si přeci musíte přečíst, když už jste četli základní zprávu. Musíte přeci přemýšlet v kontextu. No a v případě, že se necháte zlákat a začnete pročítat a proklikávat další a další „související odkazy“ po čase zjistíte, že nejen, že načerpáváte informace úplně jiné, než jste původně četli, ale čtete vlastně dokola pořád to samé a navíc nepodstatné.

A proto, v rámci zachování si jisté úrovně a kvality přijímaných informací zapomeňte ráno na noviny!

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.