Tričko, kraťasy a žabky do práce nepatří

Nezadržitelně se blíží léto, čas dovolených a příjemného počasí. Neznamená to ale, že se blíží i čas plážového outfitu při práci v kanceláři nebo v kolektivu. Málokdo má možnost od května do září vysadit, do práce nechodit a jen žít bezstarostný život. Většina lidí se pohybuje na úrovni 20 - 25 dnů řádné dovolené, z nichž několik si nechává i na jiné příležitosti než je letní dovolená a letní odpočinek. Ale léto to nezajímá. 

Sluníčko svítí a hřeje bez ohledu na nutnost chození do práce, a to i několik měsíců v kuse. Lidé mají v letním čase obecně daleko větší motivaci se usmívat, zvolnit v pracovním procesu - protože nejprve máme už před dovolenou a s tím spjaté myšlenky, pak máme dovolenou, pak máme po dovolené a s tím jsou spjaté zážitky a myšlenky na ně nebo prostě jen v kolektivu schází kolegové, kteří jsou právě na dovolené, a v nás to vyvolává pocit, že je jakýsi jiný než běžný plnohodnotný pracovní režim. A tento pocit mnoho zaměstnanců a manažerů velmi často promítá i do outfitu, ve kterém vyráží ráno do práce, nebo do obcházení formálního dress codu. 

V čem tedy vyrazit v létě do kanceláře aby vám bylo příjemně, pohodlně a navíc abyste porušovali co možná nejméně společenských pravidel a zároveň aby neutrpěla profesionální image?

V první řadě je třeba přemýšlet na volbou materiálů. Nejsem módní návrhář a ani švadlena, ale přesto si dovolím tvrdit, že v čistě přírodních materiálech nebo materiálech s vysokým procentem přírodních tkanin vám bude příjemněji, než v oblečení z umělých vláken. Není totiž snad nic horšího, než když kvůli nevhodně zvolenému materiálu vůči počasí, byť by bylo formálně správné, trpí okolí. Když trpí dva hlavní smysly – zrak a čich. U mužů jsou největšími hříchy propocená košile, špinavý límeček u košile, zarostlá hruď prosvítající skrze světlou košili a nohy bez ponožek v botách. Pro muže platí, že do práce by měli chodit vždy jen v uzavřených botách. Pánové, kristusky, žabky a další sandály nebo v poslední době tolik populární gumové boty Crocs  rozhodně nechte doma.

hespoke-weddings3-glasses

Když už zvolíte vhodný materiál, pak je třeba začít přemýšlet o oblečení samotném. Určitá pravidla platí pro všechny věkové skupiny. Ani v těch největších vedrech není vhodné chodit do zaměstnání, v němž je kladen důraz na seriózní oděv, seriózní vystupování a reprezentaci v krátkých kalhotách či minisukních a v ryze sportovním oblečení. Nevhodná jsou většinou trička s potiskem, pestrobarevné havajské košile, krátké kalhoty, minisukně, roztrhané džíny

nebo i tílka, která odhalují ramena. Varování ohledně tílek je určeno i dámám, protože jejich formální oblečení by mělo být i v horkém létě vrstvené. Ženy by si také měly dávat pozor na odvážné nebo příliš módní výstřelky, které více odhalují, než skrývají. Hluboké výstřihy, prosvítající, vykukující nebo snad úplně chybějící prádlo, krátké sukně nebo naopak vysoké rozparky sukní mohou paradoxně vadit nejen vašim klientům, ale i kolegům. Zvláště vy, kteří pracujete v obchodě a službách, byste se takovým stylem oblékání mohli připravit o jednu ze základních výhod, a to vyvolávání pocitu důvěryhodnosti a odbornosti.

S tím souvisí i přiměřenost a střídmost dodržovaná v barvách. Nikdo neříká, že červená halenka nebo žlutá pánská košile jsou špatná volba, ale když už takové barvy zvolíte, myslete i na doplňky nebo ještě nějakou jinou část oděvu ve stejné barvě. K červené halence je možné mít červené lodičky nebo kabelku, ke žluté košili pak třeba světle hnědé boty nebo žlutý kapesníček v kapse saka.

A na úplný závěr jen připomínka k doplňkům. Pozor je třeba si dávat u žen na chrastící šperky nebo vysloveně křiklavé barvy laků na nehty, u pánů pak například na kovové náramky hodinek, které celý den při jakémkoli bouchají o pracovní stůl. Že se vám to nestává? No běžně možná ne, ale když je v létě skutečně horko a vy si místo košile s dlouhými rukávy, které dokážou hodinky překrýt, na sebe oblečete košili s krátkým rukávem… Pak se to stává.

Obecně varující doporučení platí pro jakákoli tetování na těle. Je sice zcela pochopitelné, že každý kdo má nějakou tu „kérku“ a vytrpěl pro ni tu bolest tak ji chce i ukazovat, ale to co dáváte na odiv ve volném čase, je lepší v práci zakrýt. Zvláště pokud se jedná o velké, barevné nebo provokující motivy je opět odváděna pozornost od práce směrem k vizáži a může snižovat důvěryhodnost klientů nebo zákazníků, zvláště pak pokud se je snažíte teprve získat. Stejně tak snižuje autoritu u podřízených, protože jim najednou dáváte najevo, že vlastně nejste tak přísní a nejste tak velcí šéfové a mimo jiné tím říkáte, že když už jste se k tomu takto dobrovolně přiznali tak asi taky nebudete negativně hodnotit, když úkol nebude splněn včas nebo nebude proveden bezchybně.

Někteří psychologové dokonce zastávají názor, že pěkné šaty prý dokonce pozitivně působí na psychiku kolegů v práci a mohou je motivovat k lepším pracovním výkonům.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.