Peklo v práci

Vlna veder vrcholí, venkovní teploty atakují pomalu čtyřicítku a lidé mají přirozenou tendenci chránit organismus. Je to samozřejmě v pořádku, ale záleží na přístupu. Pokud totiž v tomto počasí zároveň musíte chodit do práce, je zapotřebí dodržovat určitá pravidla. To základní pravidlo je jednoduché – zaměstnání není pláž, zahrada ani sportoviště.

Že jsem se zmýlil a píšu o něčem, co se neděje? Rozhodně ne! Řada firem a organizací má dress code pevně stanovený a detailně popsaný v interních směrnicích. Pokud tomu tak není, stejně platí určitá nepsaná pravidla, která by měli zaměstnanci dodržovat. A to, i když pracujete na úřadech a vaší pracovní náplní není setkávání se s občany a nevztahují se na vás úřední dny.

 

Přesto je dnes a denně možné na ulici potkat ženy, které jedou do práce v pestrobarevných žabkách na nohou, miniaturních kraťáskách, více odkrývajících než zakrývajících nebo v tričkách a topech, která mají v tom lepším případě ramínka.

Ženy mají oproti mužům pochopitelně určitou výhodu při volbě oblečení. Této výhodě se říká sukně. Je daleko vzdušnější než kalhoty, pohodlnější na nošení a může být z lehčích materiálů. Dávejte jen pozor, aby nebyla natolik vzdušná, že bude hrozit odhalení neopálených částí těla. Totéž platí o svrchním oblečení. Zlaté pravidlo pracovního oblečení říká, že trička a halenky bez ramínek se v práci nevyskytují, tílka s ramínky jsou také zapovězena, pokud přes ně není oblečeno sako, a to si řekněme upřímně, sako je právě to, čemu se chceme vyhnout. Takže ani tílka nejsou správná volba. Ideální je zvolit lehké bavlněné materiály, tajným tipem pro ženy může být košile nebo halenka, která je o číslo větší, než jejich běžná konfekční velikost. Když už se Vám podaří vybrat a obléct si přípustný, přesto letní outfit do zaměstnání, tak ho ale nezabijte doplňky. Místo kabelky si neberte plážovou tašku, abyste si alespoň navodily dovolenkovou atmosféru, i když plánujete jít po práci posedět někam na drink, například k řece nebo do parku.

 

 

Pánové, nemyslete si, že vás se to netýká! Nikomu neuvěřím, že nikdy ve městě nepotkal muže v látkových šortkách, sportovním tílku, rozepnuté košili nebo sandálech. I mnozí z těchto pánů šli do práce. Pravda, jde o extrémy, ale nijak výjimečné. Dokonce i plátěné kalhoty a k nim sandály (samozřejmě bez ponožek!) bych považoval za extrém. Pro muže jsou prostě otevřené boty do zaměstnání v létě tabu, bez výjimky. Vzhledem k tomu, že pánské oblečení do práce vždy se rovná dlouhé kalhoty a košile nebo alespoň polotriko, více než kdy jindy je třeba dávat důraz na materiály. Jakýkoli materiál, který není z bavlny, napáchá mnoho škody na organizmu i na společenském vnímání, a to už klidně v 10 hodin dopoledne. Ideální volbou jsou tak plátěné kalhoty nebo džíny ze slabšího materiálu, bavlněná trika a košile, co nejslabší bavlněné ponožky a hlavně kvalitní boty. Boty nemusejí být nutně kožené, naopak nevadí, když budou látkové, třeba i místy v moderním pojetí perforované, ale vždy uzavřené.

 

Schválně, zkuste se rozhlédnout cestou z práce na ulici nebo v dopravním prostředku a sami si vyhodnoťte, kolik procent populace je ve správném outfitu.

 

Z příšerného pekla neklimatizované kanceláře, v košili a saku sedící vás zdravím!

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.