5 rad jak neproflákat svoji pracovní dobu aneb Time management pro začátečník

Time management je dovednost, kterou si chce osvojit každý. Jenže to má háček. Úspěšné osvojení a používání této dovednosti předpokládá pozitivní postoj. Ale čím začít? Co když to nepůjde? Znovu připomínám, chce to pozitivní postoj. Takže ono to nakonec půjde, začněte tím, co z daného úkolu umíte nejlépe nebo je nejsnazší. A kdyby přeci jen nepomohla takováto sebemotivace, nabízím vám 5 kroků, které vám mohou pomoci s organizací pracovního času pomoci. 

V první řadě si sepište si, čeho chcete dosáhnout. Buďte realisté, definujte své cíle přesně a tak, abyste mohli své výsledky změřit. Písemný záznam a stanovení termínu je základ úspěchu. Když máte definovaný cíl, najděte cestu. Rozdělte si potřebné úkoly na kategorie A, B a C. Nejdřív se pusťte do áček, tedy do úkolů s nejvyšší prioritou. I když je v danou chvíli lze posunout třeba jen o malý kousek. 

Buďte dochvilní. Když řídíte poradu, začínejte vždy včas, pokud jste pouze účastníkem porady, přijďte ještě o chvíli dříve. To byste nevěřili, kolik se dá vyřešit problémů a dotazů při čekání na začátek porady s konkrétními lidmi, které máte navíc najednou všechny pohromadě. Včasný začátek je důležitý i z jiného pohledu. Čekat znamená zvýhodňovat opozdilce a trestat dochvilné. Začněte proto poradu něčím méně podstatným, ale začněte. Zpomalte a nebuďte zbrklí. Nejde o to, dělat všechno rychle, ale dělat to, co je třeba. Přestaňte zběsile pobíhat, řídit rychle a rozčilovat se kvůli věcem, které nelze ovlivnit. Pár minut, které ušetříte, nestojí za stres, který šíříte kolem sebe. A stres je jedním ze zabijáků správného time managementu. Neodkládejte nepříjemné věci. Nic není nakonec tak těžké, jak to zprvu vypadá. Chce to jen začít. Velké projekty rozdělte na menší části a aplikujte systém malých odměn, když s něčím pohnete nebo něco dořešíte. Pamatujte, že z nepříjemných věcí se nikdy nestanou příjemné. Z nepříjemných věcí se mohou stát pouze a jedině ještě nepříjemnější věci.

Jde o základní techniky nebo metody, jak danou situaci s nedostatkem času zvládnou, ale přesto, že výše popsané možná při čtení působí značně triviálně až dětinsky, zkuste nad nimi zapřemýšlet a alespoň jednu z výše popsaného změnit. Ještě dnes.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.