Mgr. René Šifta

Mgr. René Šifta, po absolvování Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v roce 2006, se v praxi specializuje na medicínské a zdravotnické právo v advokátní praxi Mgr. Jiřího Zbořila, kde zastupuje a obhajuje lékaře při soudních jednáních trestně právního charakteru. Své praktické znalosti dále předává jako odborný asistent v Ústavu pro studium odborných předmětů a praktických dovedností Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci, kde se zaměřuje na trestní odpovědnost lékaře. Je činný jako lektor a vysokoškolský pedagog medicínského a zdravotnického práva na řadě českých vysokých škol. Pravidelně se účastní řady odborných grantových programů a konferencí a spolupracuje s lékařskými odborníky z lékařských fakult v rámci celé České republiky. Od roku 2014 je lektorem předmětu Trestní odpovědnost lékaře a správní trestání na úseku zdravotnictví v rámci profesně vzdělávacího programu MBA Management ve zdravotnictví na Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. a na European Business School SE.
person
Proč pacienti podávají trestní oznámení?

Proč pacienti podávají trestní oznámení?

Skutečně zahájených trestních stíhání a soudních procesů a předtím podaných trestních oznámení je poslední léta stále více početně zastoupeno. Co pacienty a pozůstalé k tomu vede? Proč je taková inflace trestních oznámení? A z jakého důvodu na nemocnici nebo lékaře pacienti podávají přímo trestní oznámení a proč raději nepodají občanskoprávní žalobu k soudu na náhradu škody nebo nemajetkové újmy?

Přečíst celý článek
person
Zdravotnická dokumentace v době pandemie C-19

Zdravotnická dokumentace v době pandemie C-19

Pandemická krize vytvořila netradiční situace, které se stávají skutečnou výzvou pro zdravotnický personál, který s vypětím všech sil vykonává svědomitě svoje povolání. I když je vše nové pro všechny, tedy jak lékaře a sestry a ostatní zdravotnický personál, tak pro samotné pacienty. Tedy nové příznaky nemoci, nové anamnézy nebo nové léčivé prostředky a postupy. I přesto ale řada předchozích věcí zůstává a jednou z nich je zdravotnická dokumentace. Spravování zdravotnické dokumentace, tedy kvantita a kvalita obsahu obsaženého ve zdravotnické dokumentaci, může být velmi podstatným důkazem při řízeních a to jak civilního, tak i trestního charakteru. Zdravotnická dokumentace se tak stává průkazným a stěžejním článek při dokazování viny, výši trestu anebo odpovědnosti za způsobenou újmu a škodu na zdraví.

Přečíst celý článek
person
Pacient na útěku před C -19

Pacient na útěku před C -19

V současné kovidově-pandemické situaci, kdy jsou přetížené nemocnice a kdy se střídají pacienti a personál za sebou v rychlých sledech, tak není ani možné postřehnout o jaké konkrétní osoby se jedná. U poskytovatelů zdravotních služeb, tedy nemocnicích, jsou zřízené speciální kovidové jednotky, kde leží pacienti s nemocí kovid a stejně tak jsou zachovány oddělení, kde leží pacienti i s „běžnými„ a tedy jinými nemocemi. Na pořad dne přichází otázka, jestli je povinností zdravotnického zřízení hlídat pacienty, aby svévolně neopustili nemocnici a to s cílem se již nevrátit?

Přečíst celý článek
person
Je možné si vybrat jinou vakcínu proti C-19?

Je možné si vybrat jinou vakcínu proti C-19?

Od data 27. 12. 2020 začalo centrálně řízené plošné očkování proti kovidu C-19 ve všech členských státech Evropské unie, tedy teď již jen ve 27 státech. Počtem se to týká asi necelé půl miliardy obyvatel. Co vypadá jako bohulibé a vznešené má ovšem jednu zásadní chybu a to je velmi malý počet dávek schválených vakcín. Znamená to tedy, že zatím se jen distribuuje jen jedna nebo dvě předem schválené vakcíny Evropskou lékovou agenturou, které početně nejsou schopné uspokojit požadavky občanů všech členských států. Nemluvě o tom, že nestačí jen jedna dávku jako u jiných předchozích očkovacích vakcín, ale jsou nutné dávky dvě a to v rozmezí tří týdnů. Tady vzniká základní problém, zda-li je možné, aby jsi pojištěnec vybral jakou dávku bude chtít a počkal si třeba na vakcínu od jiné farma firmy, tedy farmaceutické společnosti?

Přečíst celý článek
person
Pohled právníka na Biosimilars

Pohled právníka na Biosimilars

Biosimilars, jako biologicky podobné léčivé přípravky, které mají základ v kopii originálních, inovativních léčiv, tak jako generikum, ale přitom jsou zcela postavené na jiném základě, by měly mít také svůj právní poklad. U všeho nových výtvorů, které vytvořilo lidstvo, bývá hned v závěsu připravené právo, aby provedlo právní regulaci. Pojďme se tady podívat, jak jsou na to po právní stránce zrovna biosimilars a jestli vůbec mají nějakou právní úpravu.

Přečíst celý článek
person
Dodatkové ochranné osvědčení a kovid C-19

Dodatkové ochranné osvědčení a kovid C-19

Po vynálezech všeobecně je vysoká celosvětová poptávka a po těch v oboru zdravotnického a farmaceutického práva dvojnásob. V době pandemické je to velmi aktuální téma, které se modifikuje za pochodu, k čemuž také přispívá i nedávná nová úprava právního institutu „dodatkového ochranného osvědčení“.

Přečíst celý článek

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.